اروپا

آمفی تئاتر کلوسئوم رم + عکس

آمفی تئاتر کلوسئوم رم

Colosseum

آمفی تئاتر کلوسئوم که یکی از دیدنی های رم می باشد از بزرگترین آمفی تئاترهای امپراتوری رم باستان به شمار می رود. کولوسئوم در سال های ۷۰ تا ۷۲ قبل از میلاد مسیح ساخته شده است و تعمیر آن در سال ۲۵۲ میلادی به پایان رسید. کولوسئوم بزرگترین تماشاخانه‌ در امپراتوری روم بوده است و ظرفیتی میان ۵۰۰۰۰ تا ۸۰۰۰۰ نفر و ۸۰ درب ورودی داشته است. این بنا در حال حاضر به عنوان یکی از عجایب هفت گانه جدید جهان شهرت دارد.

آمفی تئاتر کلوسئوم رم

آمفی تئاتر کلوسئوم رم

ساخت کولوسئوم توسط وسپاسیان بین سالهای ۶۹ تا ۷۰ میلادی پایه‌گذاری شد. پس از آن پسرش تیتوس در سال ۸۰ میلادی کار ساخت آن را در زمین‌های باتلاقی میان تپه‌های اسکوئیلین و کائلین تمام کرد. البته پس از او دومیتیان (برادر تیتوس) در کولوسئوم تغییراتی اعمال کرد. به عنوان اولین آمفی تئاتر دائمی در ایتالیا کامل کرد. امروزه بیش‌تر کولوسئوم را با تاریخ خونین نبرد گلادیاتورها در آن می‌شناسند. در کولوسئوم گلادیاتور با یکدیگر یا با حیوانات وحشی می‌جنگیدند و اسباب سرگرمی تماشاچیان خود را ( که اغلب از اشراف بودند) فراهم می‌کردند. برخی اعدام‌ها (مانند اعدام با رهاسازی حیوانات وحشی) نیز در کولوسئوم انجام می‌شده است.

آمفی تئاتر کلوسئوم رم

آمفی تئاتر کلوسئوم رم

پلان کولوسئوم به شکل بیضی به قطرهای ۱۸۸ و ۱۵۶ متر است و ارتفاع آن نیز به اندازه یک ساختمان ۱۵ طبقه است. به طور تقریبی می توان گفت، ارتفاعش حدود ۵۰ متر است. این آمفی تئاتر، ۸۰ دروازه ورودی دارد. کلوسئوم که یکی از مشهورترین دیدنی های اروپاست، در لغت به معنی «جایگاه بزرگ» است و دارای ۵۰ هزار صندلی  می باشد. در زیر آن مجموعه‌ای از اتاق‌ها و گذرگاه‌ها برای عبور حیوانات وحشی و سایر تدارکات لازم جهت راه اندازی و اجرای نمایش قرار گرفته‌است. تعداد ۸۰ دیوار به عنوان تکیه گاه برای طاق‌های گنبدی شکل، گذرگاه‌ها، پلکان و ردیف‌های صندلی، روی صحنه قرار گرفته‌است. لبه بیرونی طاق‌های متوالی باعث اتصال طبقات مختلف و پلکان بین آنها به یکدیگر شده‌است.

آمفی تئاتر کلوسئوم رم

آمفی تئاتر کلوسئوم رم

نمای داخلی کلوسئوم از بالا سه ردیف طاق‌های گنبدی شکل رو به روی ستون‌ها و سر ستون‌ها قرار گرفته‌اند، در ستون‌های طبقه اول سبک معماری سبک دوریکا، در طبقه دوم سبک ایونیک و در طبقه سوم سبک قرنتی که نزدیک به سبک کلاسیک یونان بود، به کار رفته‌است. این بنا به دلیل عبور و مرور آسان جمعیت به داخل و خارج میدان به عنوان یکی از شاهکارهای مهندسی جهان شناخته می‌شود. در بالای این سه طبقه اصلی، طبقه زیرشیروانی شامل ستون‌های مستطیل شکل سبک قرنتی قرار دارد. فضای بین ستون‌ها با ۴۰ عدد پنجره کوچک مستطیل شکل پر شده‌است. در قسمت بالا، دیوارکوب‌ها و بندگاه‌هایی وجود دارد که تیرک‌هایی را که سایه‌بان‌ها به آنها آویزان است، نگه داشته‌اند. بنای عظیم کلوسئوم یکی از مشهورترین دیدنی های ایتالیا نیز به حساب می‌آید.

آمفی تئاتر کلوسئوم رم

آمفی تئاتر کلوسئوم رم

در طول دوران استفاده از کلوسئوم، دو حادثه خسارت زیادی به آن وارد کرد. نخست، آتش سوزی در سا ل ۲۱۷ میلادی و پس از آن زمین لرزه سال ۴۴۳ میلادی، اما پس از هر ۲ حادثه این بنا مرمت شد. در اوایل قرن سیزدهم خانواده فرانگی پانی ایتالیایی مالک کلوسیوم شدند و انرا به قصر شخصی خود تبدیل کردند. در سال ۱۲۴۴ میلادی پاپ اینوسنزو چهارم و کلیسای کاتولیک مالک کلوسیوم شدند. در سال ۱۳۴۵ میلادی زمین لرزه خسارت زیادی به ساختمان وارد کرد و از مصالح ریخته شده آن در ساختمان‌های دیگر رم استفاده شد.

آمفی تئاتر کلوسئوم رم

آمفی تئاتر کلوسئوم رم

کلوسیوم رم،‌ بنایی که در آن گلادیاتورها برای حفظ جان خود رقیبشان را به قتل می‌رساندند، مانند برج پیزا در حال کج شدن است و بخش جنوبی این ساختمان ۴۰ سانتیمتر پایین‌تر از بخش شمالی آن قرار گرفته است. متخصصان اولین بار در حدود ‌سال ۲۰۱۱ متوجه این موضوع شدند و این ساختمان دو هزار ساله را از نزدیک مورد بررسی قرار دادند. در سفرتان با تور اروپا و یا تور ایتالیا دیدن این بنا را از دست ندهید. ساعات بازدید از این آمفی تئاتر ۹ صبح تا ۱۹ بعدازظهر است.

آمفی تئاتر کلوسئوم رم

آمفی تئاتر کلوسئوم رم

 

اروپا تور تور تور

مطالب مفید سفر

شرکت یاسمین سیر آسیا با شماره مجوز 912/126-24495 تحت نظارت سازمان گردشگري و ميراث فرهنگي ايران مي باشد شرکت ما با ارائه بهترین خدمات و پاسخگویی سریع و به موقع برای جلب رضایت مشتریان تلاش کرده است و با توجه به نظر مشتریانمان تاکنون در این زمینه موفق بوده ایم.ارائه تورهای بدون واسطه،رزرو پراوز با قیمت مناسب،رزرو هتل متناسب با درخواست مشتریان، ساپورت مسافران تا زمان برگشت، همه و همه خدماتی هستند که موجبات اعتماد شما به ما را فراهم خواهد کرد >

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

021 88 50 50 12

×