اروپا

ویزای شینگن : آنچه باید در مورد ویزای شنگن بدانیم

ویزای شنگن

بسیاری از ایرانیان رویای سفر به اروپا را در سر دارند. برای سفر به کشورهای اروپایی اخذ ویزای شینگن الزامی است. برای گرفتن ویزای اتحادیه اروپا بهتر است از طریق محدوده شنگن اقدام کنید. میتوانید با ویزای شنگن اروپا به تمامی کشورهای عضو پیمان اروپا سفر نمایید. در صورتی که ویزای شینگن داشته باشید بقیه کشورهای اتحادیه اروپا نظیر سوئیس به راحتی به شما ویزا خواهند داد. ویزای تضمینی شنگن را از ما بخواهید.

ویزای شینگن

اروپا از نظر ویزا گرفتن برای ایرانی ها به سه منطقه بریتانیا، منطقه شنگن(آلمان، اتریش، اسپانیا، ایسلند، ایتالیا، بلژیک، پرتغال، دانمارک، سوئد، فرانسه، فنلاند، لوکزامبورگ، نروژ، هلند ، یونان) و کشورهای اتحادیه و اروپا شرقی تقسیم می شود. گرفتن ویزای بریتانیا با پاسپورت ایرانی نسبتا ساده است فقط کافی است بتوانید ثابت کنید قدرت پرداخت هزینه های سفر و قصد برگشت به ایران را دارید. در صورتی که دعوت نامه از کسی در انگلیس داشته باشید خود به خود فرد دعوت کننده تعهد برگشت شما به ایران را به عهده می گیرد

ویزای شینگن چیست؟

معاهده شینگن” قراردادی است که در ۱۴ ژوئن سال ۱۹۸۵ میلادی جهت ورود آزاد ساکنین کشورهای اروپایی بدون نیاز به ویزا و کاهش مشکلات رفت و آمد آنها از جمله برچیده شدن مرزها و ایستگاههای بازرسی مرزی، درعرشه کشتی “پرنسس ماری آسترید” روی رودخانه “ماسل” نزدیک شهری به نام “شنگن” در لوکزامبورگ – مرز بین فرانسه و آلمان –  به امضای ۵ کشور آلمان، فرانسه، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ رسید و در ۳ اکتبر سال ۱۹۹۰ میلادی پس از اتحاد آلمان شرقی و غربی، مجددا با امضای آلمان متحد تکمیل گردید.

کشورهای اتحادیه اروپا را نباید با کشورهای محدوده شنگن اشتباه نمود. برای مثال نروژ و ایسلند بخشی از شنگن هستند اما جزو اتحادیه اروپا نیستند. یا مثلا انگلستان و ایرلند عضو اتحادیه اروپا هستند اما جزو محدوده شنگن نیستند.

به همین دلیل ویزا (روادید) انگلستان و ایرلند جهت ورود به شنگن بی اعتبار است و ساکنین و اتباع انگلستان و ایرلند باید به هنگام ورود و خروج از کشورهای عضو شنگن مورد کنترل مرزی قرار بگیرند.

آیا شنگن فقط کشورهای عضو اتحادیه اروپا را در بر میگیرد؟

اما کشورهایی نیز وجود دارند که از اعضای اتحادیه اروپا نبوده اما از طریق بستن قرادادهای مخصوص بخشی از محدوده شنگن بشمار میروند. برای مثال نروژ و ایسلند عضوی از اعضای اتحادیه اروپا نیستند اما عضو قرارداد شنگن هستند. به همین دلیل ویزاهای صادر شده از سوی نروژ و ایسلند جهت ورود به همه کشورهای عضو شنگن معتبر است و اتباع و ساکنین این دو کشور نیز بدون عبور از هر گونه کنترل مرزی به همه کشورهای عضو محدوده شنگن داخل و خارج میشوند.

٢٤ کشور عضو محدوده شنگن عبارتند از:
بلژیک, دانمارک, استونی, فنلاند, فرانسه, یونان, ایتالیا, ایسلند, لتونی, لوکزامبورگ, لیتوانی, مالت, هلند, نروژ, لهستان, پرتغال, اسلواکی, اسلوانی, اسپانیا, سوئد, چک, آلمان, مجارستان, اتریش.

اخذ ویزای شنگن:

برای گرفتن و اخذ ویزای شنگن باید فرم های مربوطه را که در سایت www.visa4uk.fco.gov.uk قابل یافت است را پر کنید و سپس به همراه ترجمه رسمی سند ملک یا ماشین و ترجمه موجودی و کارکرد حساب بانکی به بخش ویزای سفارت انگلیس در چهارراه استانبول مراجعه کنید. منطق مراجعه به اینصورت می باشد که صبح زود (حدود ساعت شش صبح) برای گرفتن نوبت و سپس حدود ساعت هفت و نیم برای تحویل مدارک باید مراجعه کنید. در حالت عادی یک روز گرفتن ویزا بطول خواهد انجامید.

توصیه می کنم در صورتی که بدون پشتیبان مالی و دعوتنامه برای گرفتن ویزا اقدام می کنید تا جایی که می توانید موجودی حساب بانکی خودتان را قبل از گرفتن نامه موجودی برای سفارت انگلیس پر نمایید. هرچه سند ملک یا ماشین بیشتر ارائه کنید به معنی دلیل وابستگی برای بازگشت به ایران هست.

چند توصیه برای اخذ ویزای کشورهای مختلف حوزه شنگن

در صورتی که امکان ارائه سند مالکیت ملک یا ماشین ندارید بنظرم بهتر است از طریق موسسه های توریستی که تورهای تفریحی و تور اروپا برگذار می کنند اقدام کنید. معمولا زمان تور این موسسه ها بین یک هفته تا ده روز هست ولی در صورت درخواست به شما اجازه می دهند تا دو ماه در انگلیس اقامت داشته باشید(ویزایی که برای شما میگیرند شش ماهه هست). حدود هزینه برای استفاده از این تورها یک و نیم میلیون تومان هست.

ویزای انگلیس:

داشتن ویزای انگلیس در پاسپورت به شما امکان می دهد تا ویزای استرالیا و کانادا را راحتتر دریافت کنید.

شرایط اخذ ویزای شنگن برای افرادی که اقوام درجه یک در اروپا ندارند:

برای گرفتن ویزای شنگن در صورتی که فامیل درجه یک در هرکدام از کشورهای این محدوده داشته باشید می توانید از سفارت همان کشور اقدام کنید ولی در غیر این صورت (که در واقع منظور از نگارش این مطلب همین حالت است) فقط از طریق چهار کشور فرانسه، آلمان ، اطریش و هلند می توانید اقدام کنید.

اخذ ویزای هلند:

به غیر از هلند سه کشور دیگر نسبتا مراحل ساده تری برای دریافت ویزا دارند. سفارت هلند فقط در صورتی که دعوتنامه داشته باشید به شما ویزا خواهد داد! و معمولا به دعوتنامه های غیر فامیلی ترتیب اثر نمی دهد!

اخذ ویزای فرانسه , آلمان و اطریش

برای دریافت ویزا از سفارت های فرانسه، آلمان و اطریش با دعوت نامه باید ترجمه سند مالکیت ملک و ماشین، ترجمه موجودی حساب بانکی به انضمام برگه اشتغال به کار و مرخصی در ایران را به سفارت ارائه دهید. معمولا بین سه هفته تا یک ماه و نیم گرفتن ویزا بطول خواهد انجامید.

اطریش بهترین گزینه برای گرفتن ویزا بدون دعوت نامه

در صورتی که دعوت نامه ندارید و میخواهید ویزا بگیرید بهترین گزینه اطریش هست، شما میتوانید با مراجعه به هواپیمایی اطریش در خیابان دریای نور و ارائه مدارکی که در بالا برای گرفتن ویزا با دعوتنامه ذکر شد از Austria Airline در خواست دریافت دعوت نامه کنید فقط به یاد داشته باشید چون تمامی مراحل گرفتن ویزا را خود هواپیمایی اطریش انجام می دهد شما علاوه بر اینکه مجبور خواهید بود بلیط را از آنها بگیرید باید هزینه تهیه ویزا را نیز پرداخت کنید.
ولی بنظرم بهترین راه برای گرفتن ویزای شنگن داشتن یک دعوتنامه (حتی از یک دوست اینترنتی) و مراجعه به سفارت اطریش یا آلمان و ارائه مدارکی دال بر توان مالی و دلیل برای برگشت به ایران است.

ویزای شینگن

به جزء اطریش بقیه کشورهایی که ایرانی ها امکان گرفتن ویزای شینگن بدون نسبت فامیلی درجه یک را می دهند از شما می خواهند قبل از رفتن به هریک از دیگر کشورهای محدوده شنگن ابتدا وارد کشور صادر کننده ویزا شوید! و در صورتی که تمایل به دریافت ویزا در زمانهای آتی از همان سفارت خانه را دارید بهتر است از همان کشور هم از محدوده شنگن خارج شوید.

درمورد کشورهای اروپا شرقی، اکثرشان به ایرانی ها به هیچ وجه ویزا نمی دهند! ولی اون تعداد محدودی که به ایرانی ها ویزا می دهند نظیر بلغارستان و مجارستان در صورتی که ویزای شنگن داشته باشید بدون هیچ مشکلی به شما ویزا خواهند داد در صورت نداشتن ویزا باید بتوانید ثابت کنید که به ایران باز خواهید گشت.

در مورد ویزای شینگن توجه داشته باشید که در صورتی توسط سفارتخانه های دیگر برای دادن ویزا به کشورشان مورد قبول واقع خواهد شد که ویزای شما مولتی پل باشد.

در زمان ورود به اروپا باید آمادگی هرگونه برخورد توهین آمیز را داشته باشید! البته کسی که با پاسپورت ایرانی سفر می کند به اندازه کافی جوک و مسخره هست اگر باور ندارید به تصویر جدید پاسپورت ایرانی و ترجمه های آن نگاه کنید تا متوجه بشوید که در ایران حتی یک نفر هم وجود نداشته که از انگلیسی سر در بیاورد تا حداقل چند عبارت ساده داخل پاسپورت غلط نوشته نشود!!!!

ویزای شینگن گارانتی ورود به اروپا نیست

بسیاری از افراد تصور میکنند که یک ویزا به معنی تضمین ورود به محدوده شینگن است. اما یک ویزای شینگن فقط به معنی تضمین رسیدن به یکی از مرزهای شنگن است, نه بیشتر. پس از آن مقامات مرزی شینگن تصمیم میگیرند که به شما اجازه ورود داده و یا به دلایلی از ورودتان به محدوده شینگن جلوگیری بعمل آورده و شما را به کشوری در خارج از شنگن که از آن آمده اید اخراج کنند. مقامات مرزی ویزای شینگن قانونا میتوانند حتی در صورت دارا بودن ویزای معتبر, از ورود شما به شینگن جلوگیری بعمل آورده و شما را به کشوری که از آن آمده اید اخراج کنند. برای مثال ممکن است فرد با ارائه مدارک جعلی و یا تقلب دیگری در سفارتخانه موفق به گرفتن ویزا شده باشد. از جمله به همین دلیل مرزها ورودی شنگن این حق را دارند که همه مسافرین ورودی دارای ویزا را مورد کنترل مجدد قرار دهند و در صورتی که دارای شرایط ورود نباشند از ورود آنان به محدوده شینگن جلوگیری بعمل آورند.

مواردی که دارندگان ویزای شنگن باید آمادگی توضیح داشته باشند:

مسافر ورودی به شینگن باید آماده باشد که در صورتی که در هر زمانی و به هر دلیلی مورد شک مقامات مرزهای ورودی شینگن قرار گیرد موارد زیر را توضیح دهد:

۱- هدف از مسافرت وی چیست و صحت آن را از طریق ارائه مدارک ثابت کند.
۲- آدرس محل اقامت وی در شینگن (هتل یا نزد آشنایان) کجاست.
۳- از پس هزینه مدت اقامت خود در شنگن بر خواهد آمد یا خیر (پول به همراه دارد و یا اینکه شخص دیگری پرداخت مخارج وی را تقبل کرده است و در اینصورت نام, آدرس و شماره تلفن این شخص).
۴- بلیط ترک شنگن دارا باشد و یا اینکه پول کافی جهت خرید بلیط جهت ترک شنگن را دارا باشد.

آنچه باید در مورد ویزای شینگن بدانیم

یکی از مواردی که پرداختن به آن همواره مورد درخواست خوانندگان استکهلمیان بوده است قوانین در رابطه با ویزای سوئد / ویزای شینگن و نیز مقررات مربوط به آن است. با نزدیک شدن فصل تابستان, ایرانیان زیادی بعنوان توریست و نیز جهت بازدید از عزیزانشان از سوئد و دیگر کشورهای محدوده شنگن تقاضای ویزا میکنند.

ویزای سوئد / شنگن و قوانین مربوط به آن

به نوع ویزای خود توجه کنید

در یک ویزای شینگن تاریخ و ارقام مختلفی وجود دارد که عدم توجه به آن ممکن است در مواردی منجر به مشکلات جدی گردد. به این تاریخ و ارقام بدقت توجه کنید. این موارد در مورد ویزای صادر شده توسط همه کشورهای عضو محدوده مشترک است.

تاریخ اعتبار ویزای ش نگن:

تاریخ اعتبار ویزای شینگن : یکی از بزرگترین اشتباهات ایرانیان که در مواردی منجر به بروز مشکلات جدی برای آنان در مرزها ی سوئد یا شنگن میگردد این است که تصور میکنند تاریخ اعتبار یک ویزا به معنی تاریخی است که میتوانند در طی مدت آن در سوئد / شنگن بسر ببرند. در حالیکه تاریخ اعتبار یک ویزای شینگن فقط به معنی آن است که دارنده ویزا در طی آن حق استفاده از ویزای خود را دارد و ویزا در خارج از چهارچوب آن اعتبار ندارد. اینکه فرد مجاز است چه مدت در سوئد / شنگن بسر ببرد بصورت رقم روزانه (از یک تا ۹۰ روز) جداگانه در ویزا درج شده است.

تعداد روزهایی که میتوانید در محدوده شینگن بمانید:

تعداد روزهای مجاز در سوئد/شینگن: مدت زمانی که اجازه دارید در شنگن بسر ببرید بصورت یک رقم از یک تا ۹۰ روزه در ویزای شما مشخص شده است.

نمونه اطلاعات موجود در یک ویزای شینگن و نحوه تفسیر آن

مثال: یک ویزای شینگن میتواند بصورت زیر نوشته شده باشد.
تاریخ اعتبار ویزا:
۲۰۰۶-۰۱-۰۱—-۲۰۰۶-۰۳-۳۱
مدت روزهای مجاز در سوئد / شنگن:
۳۰ روز

همانطور که مشاهده میکنید ویزای بالا دارای ۳ ماه اعتبار است. اما این به آن معنی نیست که اجازه ۳ ماه بسر بردن در سوئد یا شنگن را دارید! بلکه به این معنی است که در طی این مدت ۳ ماهه میتوانید بدلخواه خود از ۳۰ روز مجازخود جهت بسر بردن در محدوده شنگن استفاده کنید. یعنی شما میتوانید در هر موقع در طی مدت ۳ ماهه اعتبار ویزا به سوئد / شنگن وارد شده و از مدت ۳۰ روز مجاز خود استفاده کنید.

ویزای سوئد:

مهم: شما در هیچ صورتی پس از اتمام تاریخ اعتبار ویزا حق باقی ماندن در سوئد را ندارید حتی اگر از تعداد روزهای مجاز ویزای شما نیز باقی مانده باشد. در مثال بالا اگر مثلا در تاریخ ۳۰ مارس وارد سوئد شوید با وجود اینکه ۳۰ روز مجاز هم دارید حق باقی ماندن بیش از یک روز در سوئد/ شینگن را ندارید چرا که مدت اعتبار ویزای شما روز ۳۱ مارس به پایان میرسد و این ویزا پس از گذشت مدت اعتبار آن باطل خواهد شد. یا برای مثال اگر در روز ۱۰ مارس وارد سوئد / شنگن شوید با وجود اینکه ۳۰ روز مجاز هم دارید حق باقی ماندن بیش از ۲۱ روز در سوئد / شنگن را ندارید چرا که مدت اعتبار ویزای شما ۳۱ مارس به پایان میرسد و این ویزا پس از گذشت مدت اعتبار آن باطل خواهد شد.

با توجه به توضیحات بالا متوجه فرق مابین “تاریخ اعتبار ویزا” و “تعداد روزهای مجاز ویزا” باشید و مسافرت خود را طوری برنامه ریزی کنید که روزهای مجاز آن در چهارچوب مدت اعتبار ویزا باشد و از آن “بیرون نزند”. یک ویزای شنگن همیشه پس از به پایان رسیدن مدت اعتبار آن باطل خواهد بود, حتی اگر از طول مدت روزهای مجاز آن هم باقی مانده باشد. همچنین یک ویزای شنگن همیشه پس از به پایان رسیدن تعداد روزهای مجاز آن باطل خواهد شد حتی اگر از مدت اعتبار آن باقی مانده باشد.

تعداد دفعاد ورود در مدت اعتبار ویزا

تعداد دفعات ورود مندرج در ویزا (شماره ۳ در تصویر): تعداد دفعاتی که میتوانید در مدت اعتبار ویزای خود به شینگن وارد شوید به سه صورت زیر در ویزای سوئد / شنگن درج و مشخص شده است:

ویزای شینگن سنگل :

یک بار ورود (سینگل): با رقم ۱ در ویزا مشخص شده و به این معنی است که پس از یک بار ورود و خروجتان از سوئد / شنگن, ویزایتان بدون توجه به تاریخ اعتبار و روزهای مجاز آن باطل خواهد شد. حتی اگر از طول مدت اعتبار ویزا و تعداد روزهای مجاز آن هم باقی مانده باشد, ویزایی که برای یک بار ورود معتبر باشد پس از یک بار استفاده از آن همیشه باطل است.

ویزا با تعداد ورود مشخص

تعداد ورود مشخص: با رقم از ۲ به بالا در ویزا مشخص شده و به این معنی است که در مدت اعتبار ویزای خود میتوانید به دفعاتی که در ویزا مشخص شده به سوئد / شینگن وارد شوید. پس از استفاده از تعداد دفعات مجاز ورود, ویزایتان بدون توجه به تاریخ اعتبار و روزهای مجاز آن باطل خواهد شد.

ویزای شینگن نامحدود

تعداد ورود نامحدود(مالتیپل): با کلمه “مولتی” در ویزا مشخص شده و به این معنی است که در مدت اعتبار ویزای خود و روزهای مجاز درون ویزا میتوانید بصورت نامحدود به سوئد / شنگن وارد شوید.

چند روز مجازید در محدوده شینگن بمانید؟

مهم: تعداد روزهای مجازتان با هر بار ورود و خروج از شینگن محاسبه و کسر میگردد. برای مثال اگر ۳۰ روز مجاز ویزا دارید و پس از ۱۰ روز اقامت در شنگن از آن خارج شده و با استفاده از نوع ویزای “مالتیپل” خود بیشتر از یک بار مجددا وارد شنگن شوید,۱۰ روز اقامت قبلی از تعداد روزهای مجازتان کسر و ۲۰ روز مجاز دیگر جهت استفاده باقی دارید. اگر پس از آن نیز با استفاده از نوع ویزای “مالتیپل” خود وارد شنگن شده و مثلا ۲ روز در شنگن باقی مانده و از آن خارج شوید, هنگام برگشت مجددا ۱۲ روز از تعداد ۳۰ روز مجازتان کسر و در نتیجه ۱۸ روز دیگر باقی دارید و الی آخر. به عبارتی: وجود تعداد مثلا ۳۰ روز مجاز در ویزای “مالتیپل” شنگن به این معنی نیست که در هر بار ورود به شنگن حق ۳۰ روز بسر بردن را دارید بلکه هر بار که از شنگن وارد و سپس از آن خارج میشوید از تعداد روزهای مجازتان کسر میگردد.

بسیار مهم است که اگر مثلا به سوئد / شنگن مسافرت کرده و در طول مدت ویزای خود مایلید به کشورهای خارج از شنگن (مثلا آمریکا) مسافرت کرده و دوباره به سوئد / شنگن برگردید هنگام تقاضای ویزای شنگن, تقاضای اجازه ورود و خروج بیش از یک بار و یا چند باره (مالتیپل) نمایید تا دچار مشکل نشوید.

امکان تمدید ویزای شینگن در داخل سوئد وجود ندارد

ایرانیانی که از ایران جهت مسافرتهای توریستی و نیز بازدید از عزیزانشان به سوئد مسافرت میکنند, چنانچه مایل باشند مدت بیشتری از اعتبار ویزای و روزهای مجاز مندرج در ویرا در سوئد بمانند و مدت ویزایشان در سوئد نیز تمام شده باشد میتوانند (و باید) به اداره مهاجرت مراجعت کرده و تقاضای اقامت برای دیدار کنند. اما هزینه بسیار گران این تقاضا در سوئد مورد شکایت بسیاری از ایرانیان و خانواده های آنان قرار دارد. هزینه آن برای هر شخص بزرگسال مبلغ ۱۰۰۰ کرون سوئد و برای افراد زیر ۱۸ سال ۵۰۰ کرون سوئد است که جمع آن برای یک خانواده سه نفری تقریبا معادل قیمت یک بلیط رفت و برگشت مابین استکهلم و تهران خواهد بود.

از ابتدا تقاضای ویزای بلند مدت کنید

چنانچه احتمال میدهید که مدت اقامتتان در سوئد و شینگن طولانی است بسیار به نفعتان خواهد بود که همزمان با تسلیم تقاضای ویزا در سفارت سوئد در تهران برای مدت طولانی تر تقاضای ویزا کنید. یک ویزای توریستی شنگن میتواند تا ۹۰ روز اعتبار داشته باشد. به همین جهت بهتر است در صورتی که احتمال میدهید مدت طولانی در سوئد / شنگن بسر خواهید برد برای همان مدت ۹۰ روز (نه بیشتر) تقاضای ویزا کنید. برخلاف تصور بسیاری, مدت زمان ویزایی که تقاضا میکنید هیچ تاثیری در بالا یا پایین بردن شانس دریافت ویزا ندارد اما اگر مثلا تقاضای ۳۰ روز ویزا کنید و بعدا بخواهید مدت بیشتری (تا حداکثر ۹۰ روز) در سوئد بمانید مجبور به درخواست تقاضای اقامت برای دیدار کره و هزینه آن را نیز پرداخت کنید.

هشدار: بدون ویزای معتبر در سوئد / شینگن بسر نبرید

هرگز پس از اتمام مدت ویزای خود در سوئد / شینگن باقی نمانید. یا سوئد / شنگن را ترک کرده و یا نسبت به تمدید ویزای خود اقدام کنید. عدم تمدید ویزا از جمله مشکلات زیر را بدنبال خواهد داشت:

۱- بهنگام مسافرت و تقاضای ویزا در آینده به سوئد / شنگن دچار مشکل جدی خواهید شد. توجه کنید که امروزه دیگر تعویض گذرنامه نیز کمکی در این زمینه نخواهد کرد و ورود و خروج افراد دارای ویزا ی سوئد (و در نتیجه بسر بردن بصورت غیر قانونی در سوئد) در سیستم ورود و خروج اداره مهاجرت سوئد ثبت و ضبط میگردد و به هنگام تقاضای مجدد ویزا مشکل ساز خواهد بود. طبیعتا شانس فردی که قبلا از ویزای خود سوء استفاده نموده و بصورت غیر قانونی در سوئد / شنگن بسر برده است بهنگام تقاضای مجدد ویزا بسیار پایین تر خواهد بود.

۲- در صورت بروز حادثه ای برایتان بهنگامی که بصورت غیر قانونی و با ویزای بی اعتبار در سوئد / شنگن بسر میبرید امکان دریافت هیچگونه کمک از بیمه مسافرتی خود را نخواهید داشت و مجبور به پرداخت مخارجی بسیارسنگین خواهید گردید.

۳- چنانچه بدون دارا بودن ویزای معتبر در داخل شهر به هر دلیلی مورد کنترل پلیس قرار بگیرید بعنوان خارجی غیر قانونی بازداشت و زندانی شده و ضمن اخراج از سوئد تا مدتی طولانی قادر به بازگشت به سوئد / شنگن نخواهید بود.

سه ماه داخل و سه ماه خارج از شینگن

مدت ویزا محدود است و طی یک دوره شش ماهه حداکثر سه ماه اعتبار دارد. مفهوم این امر آنست که اگر شما سه ماه در منطقه شینگن بسر ببرید بایستی سه ماه خارج از این منطقه بسر ببرید تا بتوانید مجددا ویزای شینگن دریافت کنید. در صورت داشتن دلایل ویژه می توانید برای مدت طولانی تری – حداکثر یک سال – ویزا دریافت کنید ولی در آنصورت ویزا فقط برای ورود و بسر بردن در سوئد معتبر خواهد بود. دلایل ویژه می تواند بطور مثال این باشد که شما طی یک سال لازم باشد چندین مرتبه بمنظور انجام امور بازرگانی یا دیدار فرزندان خود به سوئد سفر کنید.

ویزای شینگن تضمینی برای سفر به اروپا

 

برای سفر به اروپا و کشورهای اروپایی باید ویزای داشته باشید ، مانند هر کشور دیگری که باید برای ورود به خاک آن ویزا داشته باشید. داشتن ویزای شینگن برای سفر به اروپا یکی از ملزومات سفر است. در صورتی که میخواهید به اروپا سفر کنید و یا در تور اروپا شرکت کنید. هرچه زودتر برای گرفتن ویزای شنگن اقدام کنید.

اما در این مبحث اطلاعات کاملی درباره ویزا شینگن ، وقت سفارت فوری ویزای شینگن ، چگونگی صدور ویزا شینگن و کشورهای عضو محدوده شینگن در اختیار علاقمند قرار گرفت. همکاران ما در زمینه ویزای شینگن فعالیت دارند و با اطمینان صدور تضمینی ویزای شینگن را برای سفر شما و شرکت در تورهای اروپا ضمانت خواهند کرد.

 

ویزا شینگن اروپا (EU Schengen Visa) چیست ؟

ویزای شنگن برای کسانی است که میخواهند به کشورهای محدوده شنگن سفر کنند، حال ممکن است این افراد ساکن کشورهای محدوده شینگن باشند و یا ممکن است ساکن و تبعه دیگر کشورهای دنیا باشند.ناگفته نماند ساکنان و اتباع چند کشور هم هستند که برای ورود به محدوده شینگن نیازی به ویزای شینگن ندارند.این
کشورها عبارتند از :

 • کشورهای قاره آمریکا (غیر از چند کشور معدود مثل کلمبیا، پرو، بولیوی و…)
 • ساکنین و اتباع قاره استرالیا و کشورهای ژاپن،کره جنوبی و مالزی

ساکنان و اتباع این کشورها نیازی به اخذ ویزای شنگن ندارند و می توانندبه مدت حداکثر ۹۰ روز به این کشورها وارد و یا خارج شوند.

 

کشورهای عضو محدوده شینگن :

در سال ۱۹۸۵ میلادی برای کاهش مشکلات رفت و آمد و ورود آزاد ساکنین کشورهای اروپایی بدون نیاز به ویزا معاهده ای تنظیم شد و ۵ کشور اروپایی از جمله آلمان، فرانسه، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ آن را امضا کردند.پس از آن کشورهای دیگری هم به این معاهده پیوستند و در آخرین تغییرات در سال ۲۰۰۹ با اضافه شدن ۴ کشور قبرس ، بلغارستان ، رومانی و سوئیس تعداد این کشورها به ۲۸ کشور رسید که در زیر نام این کشورها دکر شده است.

 

 • آلمان
 • فرانسه
 • ایتالیا
 • اسپانیا
 • پرتقال
 • هلند
 • بلژیک
 • لوکزامبورگ
 • سوئد
 • نروژ
 • فنلاند
 • دانمارک
 • لیتوانی
 • لتونی
 • لهستان
 • مجارستان
 • اتریش
 • استونی
 • اسلواکی
 • اسلوانی
 • چک
 • ایسلند
 • مالت
 • یونان
 • قبرس
 • بلغارستان
 • رومانی
 • سوئیس

اعتبار ویزای شینگن :

یک ویزای شنگن دارای دو تاریخ مشخص است، یکی تاریخ اعتبار ویزا و دیگری تعداد روزهای مجاز ویزا که حداکثر ۹۰ روزه است. اگر تاریخ اعتبار ویزای شما گذشته باشد حتی اگر تعداد روزهای مجاز ویزای شما هنوز باقی مانده باشد، ویزای شنگن شما باطل تلقی می گردد. همچنین تعداد دفعات ورود شما به محدوده شنگن در ویزای شما توسط یک کدمشخص می شود این کد می تواند ۲،۱ یا ارقام بالاتر و یا نامحدود باشد. کد ۱ به معنی یکبار ورود (سینگل) است و یعنی اینکه پس از یکبار ورود و خروجتان از شنگن، ویزایتان بدون توجه به تاریخ اعتبار و روزهای مجاز آن باطل خواهد شد. کد ۲ و ارقام بالاتر به معنی آن است که به دفعاتی که در ویزا مشخص شده می توانید به شنگن وارد شوید و پس از استفاده از تعداد دفعات مجاز ورود، ویزایتان بدون توجه به تاریخ اعتبار و روزهای مجاز آن باطل خواهد شد. کد نامحدود (مالتیپل) به معنی ورود نامحدود به محدوده شنگن است و شما می توانید در مدت اعتبار ویزا و تعداد روزهای مجاز درون ویزایتان به شنگن وارد و خارج شوید.

 

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای شینگن :

 

   • اصل و کپی پاسپورت (حداقل ۶ ماه مانده به اعتبار)
   • اصل و ترجمه شناسنامه به زبان انگلیسی
   • عکس ۶×۴ چهار قطعه (تمام رخ زمینه سفید )
   • درصورتی که سوابق شغلی دراید ترجمه به زبان انگلیسی
   • عدم سوء پیشینه

 

انواع ویزای شنگن :

ویزای شینگن انواع مختلفی دارد، و برای سفر با توجه به نوع سفرتان می توانید یکی از انواع ویزای شینگن را انتخاب کنید.

ویزای نوع A شینگن : این نوع ویزا که با عنوان ویزای ترانزیت نیز شناخته شده است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد و می تواند فقط در یکی از فرودگاههای شنگن پرواز خود را تعویض و راهی کشوری در خارج از شنگن گردد.

ویزای نوع B شینگن : ویزای عبور است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را دارد و میتواند از شنگن بعنوان منطقه عبوری استفاده نماید تا از طریق زمینی خود را به کشور دیگری غیر شنگن برساند.

ویزای نوع C شینگن : ویزای توریستی است که اکثر ایرانیان با آن وارد شنگن می شوند.

ویزای نوع D شینگن : ویزای بلندمدت است که معمولا تجار و بازرگانان ازآن استفاده می کنند تا بتوانند در طی سال بارها به شنگن وارد و از آن خارج شوند.

ویزای شینگن اروپا

 

tick لزوما داشتن ویزای شنگن به معنی تضمین ورود به محدوده شنگن نیست، یعنی اینکه اگر ویزای شنگن خود را از فرانسه گرفته باشید ولی از یونان وارد شنگن شوید مقامات مرزی شنگن در فرانسه می توانند به دلایلی کاملا قانونی به شما اجازه ورود نداده و شما را به کشوری در خارج از شنگن اخراج کنند. مسافر ورودی به شنگن باید همیشه خود را آماده سوالات احتمالی از جمله هدف از سفر، آدرس محل اقامت و مدارکی دال بر توانایی پرداخت هزینه های اقامت نماید.

tick در صورتیکه بخواهید بیش از ۹۰ روز در محدوده شنگن بمانید، دیگر نیازی به ویزای شنگن ندارید بلکه باید درخواست اقامت بدهید و از طریق سفارت پیگیر مراحل اقامتی خود باشید، درضمن اگر از ۹۰ روز اقامت خود در محدوده شنگن استفاده کنید، باید حتما ۳ ماه خارج از شنگن بمانید تا بتوانید مجددا ویزای شنگن دریافت کنید. البته در صورت داشتن دلایل ویژه می توانید برای حداکثر یکسال هم ویزای شنگن دریافت کنید.

tick برای اخذ ویزای شنگن راههای مختلفی وجود دارد. ساده ترین راه اقدام از طریق تور مسافرتی و اخذ ویزای نوع C می باشد که البته باید برای اخذ آن پرینت حساب بانکی، پرینت آخرین فیش حقوقی، چک بانکی در وجه آژانس و یا سند ملکی به نام خودتان را از قبل آماده کنید تا ضمانت برگشتتان از سفر باشد. راههای دیگر، دریافت دعوت نامه رسمی جهت بازدید از فامیل، دریافت دعوت نامه از یک شرکت معتبر مبنی بر حضور در یک نمایشگاه بین المللی می باشند.

 

با انتخاب تور اروپا تابستان ۹۵ با ما همراه باشید.

 

مدارک لازم برای دریافت ویزای شنگن

مدارک مورد نیاز برای ویزای شینگن در اکثر کشورهای  حوزه شینگن شبیه به هم است؛ فقط در جزئیات کمی متفاوت است. در هر صورت برای شرکت در تور اروپا و ورود به اکثر کشورهای اروپایی اخذ ویزای شنگن اولین گزینه هست.

 

مدارکی که باید در روز مصاحبه همراه داشته باشید موارد زیر است:

 

 • فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا

(اولین مرحله برای درخواست ویزای هر کشوری تکمیل فرم درخواست روادید آن کشور است که باید از سفارت مربوطه به صورت حضوری یا اینترنتی دریافت شود. این فرم را باید به همراه مدارک مورد نیاز دیگر در زمان مصاحبه ارائه دهید). ‎.

 •  شناسنامه

(ترجمه‌ی رسمی شناسنامه  با فتوکپی از تمام صفحات باید حتماً موجود باشد)

 

 • گذرنامه

(اعتبار گذرنامه باید حداقل شش ماه بعد از تاریخ درخواست روادید باشد)

کپی گذرنامه را تنها از صفحات یک و صفحاتی که در آن‌ها  ویزای شینگن خورده تهیه کنید

 

 • دو قطعه عکس رنگی

 

(ویژگی‌های ضروری عکس مورد نظر: عکس رنگی، زمینه سفید، تمام رخ، جدید که کاملا با ظاهر فعلی صاحب عکس هم‌خوانی داشته باشد، دو قطعه عکس در ابعاد ۶ در ۴ باشد)

 

 • اسناد ملکی

(سند ملکی به نام شخص درخواست کننده؛ اصل و ترجمه‌ سند که اصل سند هنگام تحویل بقیه مدارک به مسافر بازگردانده خواهد شد)

 

 • مدارک شغلی

(مدارک شغلی مانند روزنامه رسمی یا جواز کسب و  گواهی اشتغال به تخصیل یا گواهی اشتغال به کار که روی سربرگ رسمی محل کار، با امضای مدیر عامل و ذکر سمت شغلی، حقوق ماهانه و مدت زمان اشتغال به کار باشد

لازم است که این مدارک به همراه ترجمه‌شان به سفارت ارائه داده شوند)

 

 • منابع مالی

(پرینت حساب بانکی؛ گردش سه ماه آخر و مانده حساب به زبان  انگلیسی بانک و مهر شده باشد)

 

 • بلیط پرواز رفت و برگشت به کشور مقصد

 • برگه تائیدیه رزرواسیون هتل( واچر)

(برای کل مدت اقامت و مطابق با تاریخ بلیط رفت و برگشت
این رزروها صرفا برای ارائه به سفارت است و تنها هزینه‌ای جزئی برای انجام رزرواسیون دارن)

 

 • بیمه مسافرتی

اولین ورودتان به مرزهای شینگن باید از همان کشوری باشد که در فرم تقاضای خود اعلام کرده و بر اساس آن ویزا گرفتید  تغییر مسیر ورودی ‎ در مرزهای شینگن می توانئپد مشکل ایجاد کند و در بدترین حالت ممکن است ویزا را باطل کنند و دارنده ویزا را به کشور مبدا بفرستند

 

اروپا تور تور تور

مطالب مفید سفر

شرکت یاسمین سیر آسیا با شماره مجوز 912/126-24495 تحت نظارت سازمان گردشگري و ميراث فرهنگي ايران مي باشد شرکت ما با ارائه بهترین خدمات و پاسخگویی سریع و به موقع برای جلب رضایت مشتریان تلاش کرده است و با توجه به نظر مشتریانمان تاکنون در این زمینه موفق بوده ایم.ارائه تورهای بدون واسطه،رزرو پراوز با قیمت مناسب،رزرو هتل متناسب با درخواست مشتریان، ساپورت مسافران تا زمان برگشت، همه و همه خدماتی هستند که موجبات اعتماد شما به ما را فراهم خواهد کرد >

ضرر ندارد ما پیشنهادهای خوبی برای شما داریم.

021 88 50 50 12

×